Z tego powodu cena ropy naftowej może mieć przełożenie na koszty produkcji w wielu branżach. Nie dotyczy to tylko branży naftowej (upstream, downstream), ale także wyników branży lotniczej czy logistycznej. Jednocześnie wzrost cen ropy naftowej może być jednym z czynników przyspieszających inflację (wzrastające koszty produkcji, transportu mogą przełożyć się na podwyżkę cen produktów czy usług). Co prawda, obecnie świat stara się odchodzić od zużycia ropy naftowej, ale jest to powolny proces. Nie dziwi więc, że wielu ludzi uważnie przygląda się decyzjom podjętym przez OPEC. To właśnie ta organizacja jest jednym z najbardziej znanych karteli w historii gospodarczej świata.
W rezultacie wielu z nich zeszło poniżej progu rentowności wynoszącego 65 USD za baryłkę. Zamiast tego umożliwił spadek cen, aby utrzymać swój własny udział w rynku. Cena progu rentowności jest znacznie niższa dla większości jego członków.
- Obecnie OPEC składa się z 14 państw – w tym Algierii, Angoli, Arabii Saudyjskiej, Wenezueli, Iranu, Iraku, Kuwejtu, Libii, Nigeria, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indonezji, Egiptu oraz Węgier.
- Funkcjonująca od ponad sześćdziesięciu lat organizacja, zrzesza kilkanaście krajów, które prowadzą spójną politykę naftową i wspólnie dbają o własne interesy.
- Nie dziwi więc, że wielu ludzi uważnie przygląda się decyzjom podjętym przez OPEC.
- Przepływy kapitałowe, bieżące transakcje niewidoczne, bezpośrednie inwestycje zagraniczne czy politykę podatkową i ekologiczną, wywarły pozytywny wpływ na rozwój polskiej gospodarki.
- OPEC odgrywa znaczącą rolę w kontrolowaniu globalnej podaży ropy.
Kolejnym celem OECD miała być współpraca na rzecz rozwoju najmniej rozwiniętych państw świata[3]. Rosja będąca częścią grupy OPEC+ nie zawsze dąży do porozumienia, co również silnie wpływa na ceny surowca. Można było zauważyć to na początku epidemii koronawirusa, ropa naftowa wyższa, towary rolne jesień o czym już wspominaliśmy. Ruch ten bardzo mocno wpłynął na sytuację gospodarczą USA, które importowały wówczas ok. 40 proc. W przeciągu zaledwie kilku miesięcy ceny surowca wzrosły o kilkaset procent, a jego import został praktycznie wstrzymany.
Obecnie OPEC składa się z 14 państw – w tym Algierii, Angoli, Arabii Saudyjskiej, Wenezueli, Iranu, Iraku, Kuwejtu, Libii, Nigeria, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indonezji, Egiptu oraz Węgier. Teraz jednak podjęto decyzję o utrzymaniu wielkości produkcji, co zbiegło się z datą rozpoczęcia unijnego embarga i limitu cen na ropę. Polska nie jest tak naprawdę w złej sytuacji w tym wszystkim. Oczywiście, to węgiel jest kluczowym surowcem dla naszej energetyki, ale to prawdopodobnie będzie zmieniało się w przyszłości. Obecnie, wydaje się jednak, że w pewnym momencie będziemy musieli zapłacić więcej.
Każdy kraj jest odpowiedzialny za raportowanie własnej produkcji. W tym scenariuszu jest miejsce na ” oszukiwanie.- Kraj nie przekroczy jednak swoich kwot, chyba że chce dow jones pod ciśnieniem po surging wczoraj zaryzykować wyrzuceniem z OPEC. Celem OECD jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli.
Posiedzenie OPEC+ bez zaskoczeń, ceny ropy stabilne. Siła dolara uderza w notowania złota.
OPEC może wpływać na ceny ropy naftowej poprzez regulowanie ilości produkcji. Kiedy OPEC zmniejsza produkcję, ceny ropy naftowej wzrastają, ponieważ popyt na ropę naftową jest większy niż podaż. Jednym z głównych celów OPEC jest wspieranie wzrostu gospodarczego w jego państwach członkowskich poprzez stabilizację cen ropy naftowej na rynkach globalnych.
- OPEC zwiększył również produkcję w 2011 r.podczas kryzysu w Libii.
- Flagowy Koncern Naftowy Arabii Saudyjskiej, Aramco, może pompować ropę za 2 do 20 dolarów za baryłkę.
- Organizacja została założona w 1960 roku w Bagdadzie przez państwa arabskie, które chciały uzyskać większy wpływ na rynek ropy naftowej.
- Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową[1] (ang. Organization of the Petroleum Exporting Countries, OPEC) – organizacja międzynarodowa krajów producentów ropy naftowej z siedzibą w Wiedniu.
Amerykańskie firmy wykorzystały szczelinowanie, aby otworzyć pola naftowe Bakken do produkcji. Organizacje są odrębnymi podmiotami i realizują odmienne cele. OPEC skupia się na kontrolowaniu poziomu cen ropy naftowej, a OAPEC na promowaniu efektywnego wykorzystania zasobów i integracji gospodarczej krajów arabskich.
Ropa naftowa po gigantycznych wzrostach – zbliża się nieuchronna korekta
Zamykanie obiektów mogłoby fizycznie uszkodzić instalacje naftowe, a nawet same pola. W najlepszym interesie OPEC leży utrzymanie stabilnych cen światowych. Niewielka modyfikacja produkcji jest często wystarczająca, aby przywrócić stabilność cen.
W przypadku obu organizacji ważną rolę odgrywa współpraca między członkami. Niektórzy krytycy twierdzą, że działania organizacji mogą doprowadzić do wzrostu cen ropy i zaszkodzić globalnej gospodarce. Ponadto, niektórzy uważają, że kraje OPEC wykorzystują swoją kontrolę nad produkcją ropy jako sposób wywierania wpływu politycznego. Głównym celem i zadaniem OPEC jest koordynacja i ujednolicenie polityki naftowej krajów członkowskich. Obejmuje to zarządzanie podażą ropy naftowej, co pomaga ustabilizować ceny i zapewnić sprawiedliwy zwrot z inwestycji dla osób wydobywających ropę. Szczytowe znaczenie i wpływ na światowym rynku ropy naftowej Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową miała w latach 70.
Dalszy ciąg zniżek notowań ropy naftowej. Cena srebra w konsolidacji
OPEC to Instytucja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, która powstała w 1960 roku w Bagdadzie. Jej celem jest ustalanie jednolitej polityki produkcji oraz sprzedaży ropy naftowej poprzez odpowiednie określenie limitów jej wydobycia oraz cen. Światowych zasobów ropy, a osiągana produkcja przekracza 40 proc. Organizacja Opechu ma również swoją własną strategię i politykę, która jest wdrażana w krajach członkowskich.
Podsumowując, OPEC, czyli Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, to grupa narodów, które łączą się w celu koordynacji i ujednolicenia produkcji i cen ropy naftowej. Organizacja ma jasną strukturę, z sekretariatem i konferencją złożoną z przedstawicieli każdego kraju członkowskiego. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową została utworzona w 1960 roku w Bagdadzie, w Iraku.
Organizacja wybiera również swojego Sekretarza Generalnego. Od 2016 roku pełni tę rolę Mohammad Barkindo (w 2019 roku wybrany na kolejną 3-letnią kadencję). Mohammad w latach 1993 – 2008 reprezentował Nigerię w OPEC. odzyskuje część strat Polska jest pełnoprawnym członkiem OECD od 22 listopada 1996[8][9]. Pierwszym polskim dyplomatą akredytowanym przy OECD, a zarazem najważniejszym negocjatorem po stronie Polski, był Mieczysław Szostak[10].
Cena złota znów pod presją siły amerykańskiego dolara. Ropa naftowa: potrzebne zdecydowane działania producentów
Zareagował na nagły spadek wartości dolara amerykańskiego po tym, jak prezydent Nixon porzucił standard złota. Ponieważ kontrakty naftowe są wyceniane w dolarach, przychody eksporterów ropy spadły wraz ze spadkiem dolara. W odpowiedzi na embargo Stany Zjednoczone utworzyły strategiczne rezerwy ropy naftowej. Niewątpliwie każdy kraj członkowski odgrywa ważną rolę w organizacji. Więksi, bardziej wpływowi członkowie, tacy jak Arabia Saudyjska, często przejmują rolę lidera i mają większy wpływ na proces podejmowania decyzji.
Wyraźny spadek cen ropy naftowej. Notowania ropy WTI oraz Brent
W dniu 30 listopada 2017 r.OPEC zgodził się na dalsze wstrzymywanie 2% światowych dostaw ropy naftowej. To kontynuacja polityki OPEC utworzony 30 listopada 2016 roku, kiedy zgodził się na zmniejszenie produkcji o 1,2 mln baryłek. To wciąż powyżej średniego poziomu z 2015 r.wynoszącego 32,32 MB / s. Rosja, nie będąca członkiem OPEC, dobrowolnie zgodziła się na ograniczenie produkcji. Organizacja odgrywa znaczącą rolę w kontrolowaniu światowej dystrybucji ropy naftowej i ma bezpośredni wpływ na jej globalne ceny.
Zaakceptowanie dorobku organizacji w tym zakresie oznacza, iż w Polsce obowiązują te same prawa i standardy funkcjonowania gospodarki co w państwach wysoko rozwiniętych. Kraje rozwinięte dostrzegły, że uzależnienie od chwiejnego i niestabilnego politycznie regionu niesie bardzo duże ryzyko w postaci braku płynności dostaw, stabilności cen i swobody dostępu do surowca. Doprowadziło to do przewartościowania polityki krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Aby temu zaradzić, OPEC podjął kroki w celu stabilizacji cen poprzez takie działania jak cięcia produkcji, które mogą ułatwić utrzymanie równowagi między podażą a popytem. Dodatkowo, organizacja ma silne relacje z innymi głównymi krajami produkującymi ropę, co pozwala im koordynować wysiłki. Na początek, OPEC ma jasną i zdefiniowaną strukturę, z siedzibą w Wiedniu, która jest odpowiedzialna za bieżącą administrację organizacji.